Шановні клієнти, наразі всі замовлення відправляються тільки після часткової або повної оплати. Дякуємо за розуміння. Мирного неба!
UAH
  • EUR
  • USD
Графік роботи:

ПН – ПТ : с 9-00 до 18-00

СБ – НД : Вихідний

Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань
0
Мій кошик

Подрібнювачі харчових відходів

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше спочатку дорожче за назвою

Подрібнювачі харчових відходів – це побутові прилади, які використовуються для утилізації залишків їжі. Друга не менш популярна назва цього пристрою – дозатор. Як правило, дозатор встановлюється під раковиною, де розташований сифон. Тому в каналізаційній системі існує програма утилізації відходів.

Використання утилізатора харчових відходів усуває ймовірність того, що шкіра, кістки та інші відходи засмічують каналізацію після приготування їжі на кухні. Ще одна перевага в тому, що в сміття немає неприємних запахів.

Конструктивні особливості подрібнювача кухонних відходів

Подрібнювач кухонних відходів – це компактний пристрій із середнім об’ємом не більше 3-5 літрів. Під час перероблення залишки їжі подрібнюються в суспензію і разом з водою скидаються в каналізацію.

Сучасні машини для перероблювання кухонних відходів за принципом роботи схожі на відцентрові соковидавлювачі:

  • у камері знаходиться шліфувальний диск з «кулачком»;
  • стінки камери зроблені у вигляді спеціальної терки.

В результаті харчові відходи поступово подрібнюються до рідкої консистенції, яку можна утилізувати, не забиваючи систему.

Різновиди диспоузерів

Перш ніж купувати диспоузер, рекомендується спочатку спланувати майбутні покупки. За принципом роботи всі переробники діляться на дві великі категорії:

  1. Сучасний електричний дозатор. Ці пристрої оснащені потужними двигунами і здатні працювати від мережі. Усі моделі також поділяються на два підтипи: блоки постійного завантаження (безперервне подрібнення відходів під час процесу миття посуду) і блоки пакетного завантаження (подрібнення після накопичення певної кількості відходів).
  2. Механічний диспоузер в раковину. Запропонована модель характеризується відносно простою конструкцією, яка не потребує підключення до джерела живлення. Процес подрібнення здійснюється потоком води. Тому, щоб запустити кухонний диспенсер, досить відкрити водопровідний кран.

Щоб купити по-справжньому корисний і важливий диспоузер, необхідно враховувати майбутні умови його експлуатації. Наприклад, при частих збоях в електромережі перевагу варто віддати механічній моделі, а при низькому тиску води – вибираємо електро диспоузер.

Оптимальна потужність для подрібнювача в раковині

Потужність подрібнювача в мийці є параметром, актуальним для сучасних електричних моделей. Середня потужність цих пристроїв становить 500-1000 Вт, але іноді ви знайдете меншу потужність, коли вони продаються - до 500 Вт.

Купуючи подрібнювач для мийки, зверніть увагу на наступні рекомендації:

  • Для маленького будинку потрібна менша модель з потужністю не більше 500 Вт.
  • Для сім’ї з 4-5 осіб або невеликого кафе вибирайте подрібнювач в раковині на 500 Вт.
  • Найкраще зробити розрахунок наступним чином: Для кожного в сім’ї на 100 Вт.
  • Утилізатори харчових відходів потужністю понад 1000 Вт рекомендуються в мийках для великих виробничих підприємств і високопродуктивних столових. Це обладнання відмінно подрібнює тверді частинки, великогабаритні відходи.

В інтернет-магазині Restro різні диспоузери в мийках від різних виробників відрізняються за характеристиками потужності і доступні за кінцевою вартістю.

Робоча швидкість подрібнювача кухонних відходів

Характеристики подрібнювача кухонних відходів також актуальні тільки для електрообладнання, оскільки для механічного обладнання ці показники безпосередньо залежать від тиску води в крані. Точна швидкість залежить від кількості відходів, які можна переробити за 1 хвилину роботи обладнання. Тому кожен виробник подрібнювачів харчових відходів в описі продукту вказує індекс для вимірювання кількості обертів за 1 хвилину.

Для забезпечення ефективної роботи досить придбати подрібнювач кухонний зі швидкістю 1400 об/хв. Хорошим рішенням є придбання пристроїв, які можуть працювати з різною швидкістю. Таким чином, користувач зможе вибрати найбільш відповідний режим роботи, враховуючи особливості відходів (їх кількість, твердість тощо). В той самий час також можна заощадити електроенергію.

Який подрібнювач кухонного сміття купити?

При виборі подрібнювача для мийки необхідно враховувати основні та додаткові характеристики. Крім того, необхідно звернути увагу на особливості підбору відповідного процесора.

Залежно від конкретної моделі, ви можете придбати такі види подрібнювачів харчових відходів:

  • з одним ступенем подрібнення;
  • має два рівні використання;
  • є три рівні утилізації.

Від кількості цих рівнів безпосередньо залежить ефективність обробки відходів. Однак цей показник також впливає на кінцеву вартість. Тому, обираючи утилізатор харчових відходів, який можна доставити додому в Україні, слід враховувати типи відходів, які потрібно утилізувати найчастіше – м’які чи тверді, великі чи дрібні тощо.

Менеджер інтернет-магазину Restro допоможе кожному покупцеві ознайомитися з асортиментом та придбати найкращий подрібнювач побутового сміття. Щоб зробити правильний вибір, виміряйте вільну відстань під раковиною. Покупці можуть забрати товар не тільки у відділенні Нової Пошти у своєму місті, а й на нашому складі, Використовуйте самовивіз у таких містах, як Київ, Дніпро, Харків та Запоріжжя.

Вгору